22 września 2022 w warszawskim Teatrze Polonia odbyła się polska prapremiera spektaklu „Życie pani Pomsel” według sztuki wybitnego dramaturga Christophera Hamptona, w reżyserii Grzegorza Małeckiego.

"Życie pani Pomsel”

W tytułowej roli wystąpiła Anna Seniuk. Scenografię do spektaklu zaprojektowała prof. Dorota Kołodyńska z Wydziału Scenografii, światło i projekcje – związany z wydziałem Sztuki Mediów, prorektor ds. współpracy zewnętrznej i promocji – prof. Prot Jarnuszkiewicz oraz Grzegorz Małecki, animacje – Julia Mirny, absolwentka warszawskiej ASP.

Sztuka powstała na podstawie szokującego wywiadu, jakiego w 2013 roku udzieliła nikomu nieznana 102-letnia Brunhilde Pomsel, wieloletnia pracownica hitlerowskiego aparatu propagandy i stenotypistka Josepha Goebbelsa. Spektakl dotyka aktualnych dziś problemów obojętności wobec zła i współodpowiedzialności ludzi z pozoru niewinnych. Rola Brunhilde jest pierwszym monodramem w karierze znakomitej Anny Seniuk.

Informacja o spektaklu na stronie Teatru Polonia

„Polska prapremiera wstrząsającego monologu na podstawie pamiętników sekretarki Goebbelsa, granego już z ogromnymi sukcesami w wielu krajach na całym świecie. Rzecz o narodzinach zła, ale przede wszystkim o konformizmie, wyparciu i odpowiedzialności każdego i każdej z nas za podejmowane decyzje. Stawia pytania, które z przerażającą aktualnością musimy na nowo stawiać także dziś” – czytamy o spektaklu na stronie Teatru Polonia.

"Życie pani Pomsel"

Reżyseria: Grzegorz Małecki

Przekład: Małgorzata Wrzesińska

Scenografia i kostiumy: Dorota Kołodyńska