Global Qipao Invitational Exhibition
Global Qipao Invitational Exhibition jest międzynarodową wystawą kostiumu poświęconą idei reinterpretacji tradycyjnego ubioru chińskiego, wywodzącego się z Mandżurii, a dzisiaj, po wielu przeobrażeniach, znanego na świecie jako qipao (cheongsham) – suknia kobieca z charakterystyczną stójką przy szyi i ukośnym zapięciem.
To trzecia edycja corocznej wystawy, na którą zapraszani są artyści z całego świata, proponujący autorskie interpretacje qipao na przygotowany przez muzeum w danym roku temat. Tematem tegorocznej edycji jest Poezja.
Wystawa pomyślana jest jako międzynarodowe forum stymulującej wymiany idei i doświadczeń projektowych, służących przewartościowaniu konwencjonalnych środków wyrazu oraz ukazujących klasyczną formę chińskiego qipao w szerokim kontekście zaskakujących odniesień kulturowych, estetycznych i myślowych.
Narodowe Chińskie Muzeum Jedwabiu
Narodowe Chińskie Muzeum Jedwabiu (China National Silk Museum) jest malowniczo położone nad jeziorem West Lake w Hangzhou (Prowincja Zhejiang), mieście o ponad 2000-letniej tradycji kulturowej. Jest jedną z pierwszych placówek o randze narodowej w tym kraju i należy do największych na świecie ośrodków muzealnych specjalizujących się w problematyce związanej z tkaniną.
Misją Muzeum są prace badawcze, konserwacja, wystawiennictwo i poszukiwania związane z szeroko rozumianymi zagadnieniami tkaniny i ubioru oraz skoncentrowane wokół obejmującej 4000 lat tradycji wytwarzania jedwabiu w Chinach.
CNSM prowadzi aktywną międzynarodową działalność naukową i pedagogiczną, współpracując ze specjalistami z wielu krajów.
W ramach rozbudowy założonego w 1992r. Muzeum otwarto w ostatnich latach kilka nowych galerii stałych, poświęconych zagadnieniom historycznym i kulturowym, konserwacji oraz rzemiosła artystycznego. Przechowywanych jest tam ponad 40.000 różnego rodzaju eksponatów.
W ostatnim czasie powstały także nowe działy skupione na historii ubioru i mody, w tym Galeria Ubioru Zachodnioeuropejskiego z cenną kolekcją 18-wiecznych ubiorów jedwabnych.
Oprócz wystaw stałych, Muzeum organizuje także wystawy czasowe (w tym m.in. Christiana Diora i Christóbala Balenciagi) oraz inne imprezy kulturowe.
Powiązane aktualności
-
News
Musical „We Will Rock You” z kostiumami prof. Doroty Kołodyńskiej w Teatrze ROMA
15 kwietnia 2023 w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma odbyła się polska prapremiera brytyjskiego musicalu "We will Rock You" z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona. Kostiumy do spektaklu zaprojektowała prof. Dorota Kołodyńska z Wydziału Scenografii. Asystentką kostiumografki była absolwentka Wydziału, Barbara Niestrawska.22.10.2020 -
Inne
„Życie pani Pomsel”. Monodram w Teatrze Polonia ze scenografią prof. Doroty Kołodyńskiej
22 września 2022 w warszawskim Teatrze Polonia odbyła się polska prapremiera spektaklu "Życie pani Pomsel" według sztuki wybitnego dramaturga Christophera Hamptona, w reżyserii Grzegorza Małeckiego.22.10.2020 -
Premiera “Rinalda” ze scenografią Doroty Kołodyńskiej zainaugurowała I Festiwal Barokowy Polskiej Opery Królewskiej
25 września 2021 r. premiera nowej inscenizacji opery “Rinaldo” Georga Friedricha Haendla zainaugurowała I Festiwal Barokowy Polskiej Opery Królewskiej. Scenografię i kostiumy zaprojektowała prof. Dorota Kołodyńska z Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.22.10.2020