Wydział Scenografii ASP w Warszawie jest jedynym w Polsce samodzielnym wydziałem kształcącym scenografów. Oryginalność kierunku wynika z misji przekazywania dalece odmiennych od innych sztuk plastycznych umiejętności i wiedzy, niezbędnych w twórczej pracy scenografa.
Studia zapewniają zdobycie wiedzy i umiejętności warsztatowych umożliwiających pracę we wszystkich dziedzinach sztuk widowiskowych. W ramach zajęć studenci kształcą się w zakresie scenografii filmowej i teatralnej, operowej, teatru lalkowego czy projektowania kostiumu. Na zajęciach poznają świat animacji, telewizji, kultury masowej, pracują w technologiach 3D, VR oraz AR. Równolegle uczą się rysunku technicznego, fotografii, rzeźby i poznają tajniki operowania światłem w teatrze.
Wydział Scenografii oferuje pięcioletnie stacjonarne studia magisterskie, które kompleksowo przygotowują do pracy w zawodzie scenografa osoby zainteresowane teatrem, filmem, kreacją przestrzeni i kostiumu.
Warsztaty i seminaria
Istotnym aspektem programu studiów jest sprofilowana oferta pracowni rysunkowo-malarskich. Studia obejmują też seminaria poświęcone pracy z tekstami kultury czy warsztaty wyrabiające umiejętność funkcjonowania w zespole. Stałą praktyką w pracy dydaktycznej jest indywidualizacja programu kształcenia dostosowana do indywidualnych potrzeb, predyspozycji i stopnia rozwoju artystycznego osoby studiującej.
Na Wydziale Scenografii pracują aktywni zawodowo artyści związani z filmem i teatrem, scenografowie od lat współtworzący najważniejsze produkcje kinowe, teatralne i operowe. Dzieląc się swoim doświadczeniem, uczą projektowania, a następnie – wcielania w życie autorskich koncepcji.
Scenografia teatralna i filmowa
Dwa pierwsze lata studiów przeznaczone są na poznawanie zagadnień z zakresu scenografii teatralnej i filmowej. W ramach programu realizowanego od trzeciego roku – po wyborze wiodących pracowni – studenci sami decydują o swojej ścieżce rozwoju. Często już na początku studiów współtworzą filmy, seriale i spektakle teatralne. Te bezcenne doświadczenia ułatwiają rozpoczęcie profesjonalnej ścieżki zawodowej na polach scenografii, kostiumu czy projektowania wirtualnej rzeczywistości.