Kierunki Kreacji w Obrazie Filmowym

Dla studentów studiów jednolitych oraz I stopnia.

Cel zajęć:

Program nauczania w pracowni „ Kierunki Kreacji w Obrazie Filmowym”, ma na celu przygotowanie studentów do pracy twórczej w interdyscyplinarnym zespole w filmie fabularnym , telewizji i reklamie. Wszędzie tam gdzie przestrzeń scenografii obserwowana jest okiem kamery.

Udział i realizacja programu zajęć powinna wykształcić zdolność przekładania języka scenariusza, czy dramatu na autorską kreację przestrzenną, przygotować studenta by potrafił ,wynajdować i interpretować inspiracje oraz wiedzę z zakresu dotyczącego zadanego tematu i kreatywnie je zastosować w poszczególnych fazach projektu. W odniesieniu do historycznych i obyczajowych aspektów projektu. Zapewnić opanowanie umiejętności projektowania i znajomość technik, rzemiosł i materiałów niezbędnych do realizacji scenografii filmowej z uwzględnieniem postaci i kreacji kostiumów. Opanowanie języka specjalistycznego i plastycznego z zakresu sztuki filmowej, technik scenicznych i medialnych., w celu nadania im kształtu prezentacji projektowej. Udział w zajęciach pozwoli także studentowi zastosować zdobytą wiedzę tworząc projekty dotyczące zagadnień występujących w scenografii filmowej takich jak: adaptacja i budowa wnętrza, architektura i plener, charakter kostiumu dla postaci w filmie. Potrafi przygotować dokumentację projektową dotyczącą zagadnień technicznych i plastycznych w realizowanym projekcie za pomocą wykonanych rysunków i wizualizacji a także umiejętność wykonania rysunku perspektywicznego z zastosowaniem waloru barwy światła i faktury –odpowiedniego dla projektu.na poziomie studiów pierwszego stopnia.

LITERATURA:

Pisma: V3. Tytuł: Film Design.  Autor: Terence St John Marner.  Wyd. The Tantivy Press, London

A.S. Barnes and Co, New York. ISBN (USA) 0-498-01326-x

1. Tytuł : „Production Design & Art Direction Screencraft” Autor: Peter Ettedgui, Wyd. Roto Vision, SBN 2-88046-364-5
  2. Tytuł: Film Architecture: Set Designs from Metropolis to Blade Runner

Autor:  Dietrich Neumann

Wyd.  Prestel. Munich, New York. ISBN 3-7913-1605-2

1. Tytuł: Alexandre Trauner Decors de cinema . Wyd. Editions Jade- Flammarion 1988

ISBN  2-08-203005-9

1. Tytuł: Learning from Hollywood. Architecture and Film. Architektur und Film

Autor: Hans Dieter Schaal

Wyd. Edition Axel Menges 1996, Stuttgart, London. ISBN  3-930698-70-6

1. Tytuł: Setting the Scene. The Great Hollywood Art Directors. Autor: Robert S. Sennett

Wyd. Harry N. Abrams, Inc., Publishers. ISBN 0-8109-3846-4

Literatura uzupełniająca:

DEKORACJA WNĘTRZ / HISTORIA WNĘTRZA I KULTURY MATERIALNEJ

1. Tytuł: Authentic Decor. The Domestic Interior 1620 – 1920. Autor: Peter Thornton

Wyd. Weidenfeld and Nicolson, London. ISBN 0-297785044

1. Tytuł: Nineteenth-Century Decoration. The Art of the Interior. Autor: Charlotte Gere

Wyd. Harry N. Abrams, Inc. New York. ISBN 0-8109-1382-8

1. Tytuł: Eighteenth Century Decoration. Design and the Domestic Interior in England.

Autor: Charles Saumarez Smith. Wyd. Harry N. Abrams, Inc. Publishers

ISBN 0-8109-3255-5

1. Tytuł: Seventeenth Century Interior Decoration in England, France & Holland.

Autor: Peter Thornton. Wyd. Yale University Press, New Haven and London

Library of Congress catalog card number: 77 -91067

ISBN 0-300-021933 (cloth); 0-300-02776-1 (paper)

Literatura Polska:

1. Tytuł: Słownik adaptacji filmowych Autor: Andrzej Kołodyński, Konrad JZarębski

Wyd ParkEdukacja  wydawnictwo szkolne PWN ISBN 978-83-7446-724-7

2. Tytuł: Zapiski scenografa Autor: Bogdan Sölle

Wyd. Muzeum Kinematografii w Łodzi 2014   ISBN978-83-88820-62-5

3. Tytuł: Historia kina polskiego Autor: T.Lubelski- K.J. Zarębski

Wyd. Fundacja kino 2007  ISBN978-83-922850-2-1

4. Tytuł: Alan Starski Scenografia Autor: Irena A. Stanisławska

Wyd. Wojciech Marzec 2013   ISBN978-83-932657-2-5

Wybrane prace Studentów:

Film Marty Piotrowskiej zrealizowany w ramach pracy licencjackiej pt. Kto by złe pieśni śpiewał:

Film - animacja Katarzyny Pietrzykowskiej zrealizowany w ramach pracy licencjackiej - pt. Wilki w ścianach;

Film Oliwii Waligóry zrealizowany w ramach pracy licencjackiej pt. Kim Van Kieu;

Film Kamili Zabłockiej zrealizowany w ramach pracy licencjackiej - pt. Wydźwięk;

Film Oliwii Waligóry zrealizowany w ramach ćwiczeń semestralnych na II roku - pt. Rzeczywistość nieustalona;