O wystawie
Wśród 225 prac prezentowanych na tegorocznej edycji – od krajobrazu (również urbanistycznego) przez portrety, akty, martwe natury aż po kompozycje o charakterze symbolicznym i abstrakcyjnym – znalazły się prace, związanego z wydziałem Scenografii ASP w Warszawie, dr. hab. Mariusza Gajewskiego.
„Twórcy fotografii w ”technikach dawnych„ w sposób naturalny rezygnują z często dynamicznego i pełnego szczegółów dokumentu i tematów, których istotą jest żywa kolorystyka – czyli tych, które najlepiej sprawdzają się realizowane na typowych papierach fotograficznych, dających gwarancje ostrości i precyzji. Ich głównym celem bowiem jest wykorzystanie szczególnych efektów plastycznych oferowanych przez specyfikę wybranej techniki, niejednokrotnie dodatkowo obciążonych dużą dozą przypadkowości. Nieprzewidywalność – ale i niepowtarzalność kolejnych odbitek w dużej mierze stanowi o ich wartości i unikatowości. To także sprawia, że praca nad każdym zdjęciem to rodzaj pełnej przygód podróży, w której pozornie oswojona droga niejednokrotnie zaskakuje i otwiera się na nowe przestrzenie. (…) Na pewno ten rodzaj fotografowania i opracowywania zdjęć uczy cierpliwości, niezwykle istotnej w żmudnym procesie zmagania się z oporną – i często dosłownie toksyczną – chemiczną materią.” – mówi kuratorka festiwalu: Stanisława Zacharko-Łagowska.
Co, gdzie, kiedy
„Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych” w ramach Festiwalu Fotoperyferie 2
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Wystawa przygotowana została we współpracy z Fundacją im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i prezentowana jest w Galerii Dolnej BWA w Kielcach.