Ermitaż. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Wystawa studentów Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej Wydziału Scenografii ASP w Warszawie.

Materie i kostiumy

Przedstawione prace zrealizowane w Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej, prowadzonej na Wydziale Scenografii ASP przez prof. Dorotę Kołodyńską i asystentkę mgr Aleksandrę Redę są prezentacją autorskich projektów studentów pracowni.
Wystawa pokazuje elementy procesu tworzenia kostiumu teatralnego, opartego na
artystycznym poszukiwaniu i eksperymentowaniu z tworzywem. Punktem wyjścia bywa materia, ale również emocja, skojarzenie, dotyk, wspomnienie.
Rzeczywistą siłę oddziaływania kostiumu w przestrzeni teatralnej ocenić można wyłącznie w całości kontekstu scenograficznego w chwili trwania spektaklu, gdyż tylko wtedy w pełni odczuć możemy wykreowaną przez twórców rzeczywistość sceniczną. Jednakże, w czasie przebiegu procesu pracy powstają obiekty, które same w sobie stanowią intrygującą materię plastyczną.
Spotkanie owych obiektów w przestrzeni łazienkowskiego Ermitażu ma nie tylko skłonić widza do refleksji nad warsztatem kostiumografa, ale też pomóc dostrzec złożone procesy myślowe, które kryją się w kostiumach.
——————————–
Kostium to nierozłączna część koncepcji spektaklu. Dlatego podstawowym zadaniem kostiumografa jest to, by wiązać proces powstawania kostiumu z całością kontekstu scenograficznego. Dopiero ze stopniowego budowania znaczeń wynika narracja wizualna i forma spektaklu, w tym również kostium.
Prezentowane w Ermitażu prace młodych scenografów pokazują różnorodne, czasem zaskakujące elementy procesu projektowania, wynikające z przenikania się różnych dyscyplin sztuki – od projektów graficznych obejmujących całościową koncepcję wizualną spektaklu po pół-realizacje kostiumowe i eksperymenty z wytwarzaniem prototypów tkanin, oparte na kreatywnych, autorskimi technologiach, takich jak farbowanie rdzą, druk 3D, tkactwo, próby przełożenia technik grafiki warsztatowej na tkaninę, łączenie tkaniny z materiałami niekonwencjonalnymi, rzeźba czy techniki origami.

Swoje prace prezentują:
Paulina Araszkiewicz, Karolina Bramowicz, Kamila Bukańska, Mateusz Karolczuk, Klaudia Klimka, Marta Kopańska, Zuzanna Kundys, Anna Kurdziel, Barbara Niestrawska, Aleksandra Reda, Agata Stanula, Jakub Szostek.

Zespół kuratorski:
prof. Dorota Kołodyńska, mgr asyst. Aleksandra Reda, mgr Agata Stanula

Plakat: Jacek Portka
Foto: Iza Grzybowska; Kostium Kamila Bukańska; Peruka Jaga Hupało

Ermitaż. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Wystawa studentów Pracowni Projektowania Kostiumu i Przestrzeni Scenicznej
Wydziału Scenografii ASP w Warszawie.

Wystawa czynna:
3.08.- 29. 08. 2024-07-17